aya

اطلاعات توریستی ترکیه

پایتخت ترکیه:

پایتخت آن آنکارا است.

موقعیت جغرافیایی:
ترکیه، سرزمینی در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا، در نیمکره شمالی با وسعتی معادل ۸۱۴۵۷۸ کیلومتر مربع از دو شبه جزیره آناتولی و تراس شرقی تشکیل یافته است. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد، از شمال شرق، ۱۶۰ کیلومتر مرز را با کشورهای مشترک المنافع و از شرق ۴۵۴ کیلومتر مرز با ایران و از طرف جنوب با عراق و سوریه (۳۳۱ و ۸۷۷ کیلومتر) و از غرب با یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد و دریاهای سیاه (شمال ترکیه) مرمره و اژه (شمال غرب و غرب)، مدیترانه(جنوب) از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسب بحری به این کشور می دهند.

دیدنیهای ترکیه

جاذبه های توریستی:
موزه توپ کاپی سرای

ایا صوفیا- استانبول
موزه جنگ استقلال
موزه جمهوریت

ده بنای معروف فرهنگی ترکیه

۱- آیاصوفیه :
بنای آیا صوفیه که در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد یکی ازبزرگترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان کنستانتینوس اول بنا شده است. این بنا که ستون بندی آن چوبی بود در ۱۵ شوبات ۳۶۰ افتتاح شد اما درجریان شورش علیه دولت تماما سوخت. بنایی که امروزه در سال پذیرایی صدها هزار نفر توریست داخلی و خارجی است، در سنوات بعد از آن تاریخ نیز مکرر بازسازی شده است. این بنا که به مدت ۹۱۶ سال بعنوان کلیسا از آن استفاده شده است پس از فتح استانبول به مسجد تغییر یافت. این مسجد به مدت ۴۸۱ سال در دوران عثمانی ها فعال بود. آیا صوفیا بعدا با اضافه شدن بناها ، مناره ها و بازسازیها در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل و در خدمت توریسم قرار گرفت. موزه هر روز از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۶:۳۰ برای بازدید علاقه مندان باز است .

۲- موزه موزائیک آنتالیا :
یکی از موزه های بسیار معروف موزائیک دنیا
یکی از مکانهایی که مورد توجه کسانی است که میخواهند از زندگی روزمره گذشته اطلاعاتی کسب کنند. بویزه موزائیکهای این موزه موزائیک در یک حد اعجاب آوری و زیبایی نشانه هایی از زندگانی دوران دوم باستان را دارا بوده و بخوبی حفظ شده است. این موزائیک (نشان میدهد که تیر شکار حیوانات چطور ساخته می شد . اشعاره فصول سال و قهرمانهای آنان کی بوده است. همچنین در این موزه آثاری از دورن هیتیتها و اسور بصورت قلم کاری روی سنگ ، طلا و آثار ساخته شده و از جنسهای مختلف وجود دارد.

۳- مترو پولیس : قصبه مادر مقدس (Ana tanrıca kentı)
حدود ۷۲۵ سال قبل ازمیلاد مسیح در متروپولیس تحت نام قصبه مادر مقدس بنا شده است. در دوره پایانی هلنستیک دوران طلا را از سر گذرانده ، در دوران آگوستوس ،امپراتوری روم، بر روی آن صلیب های خارجی قرار گرفته ودردوران بیزانس مرکز روانشناسی شده است. در حفاریهای متروپولیس از سال ۱۹۸۹ به این طرف مطالب بسیار مهمی در مورد تاریخچه این بنا بدست آمده است.

۴- آیزانویی Aızanoı (cavdarhısar. Kutahya
شهر ثروتمند امپراتوری روم
این شهر که در دوران اولیه بیزانس مرکز روانشناسی بوده است ، در دوران امپراتوری روم با صنعت پشم بافی و شراب سازی توسعه و شهر ثروتمندی شد.

۵- ماردین – نمایی از معماری سوری

از زیبائی معماری سوریانی این شهر است که سنگ نیز در آن کاربرد یافته است. نماهای سنگی در ماردین رو به نابودی است و با جنگ چند استاد کار هنوز پا برجاست. یکی از مهمترین علل نابودی این اثر هنری کوچ سوریانی از این منطقه به خارج از ترکیه در حوالی سالهای ۱۹۰۰ است.
از دیار بکیر به ماردین ۹۶ کیلومتر است. از استانبول به ماردین ۱۴۴۸ کیلومتر و ۱۵ ساعت راه با اتوبوس است.

۶- هاتوشاش Hattusas
« پایتخت امپراتوری»
این شهر در دوران برتر در بوغاز کوی بدست ساکنین یعنی هاتیلر بنا و بعدا به دست هیتیلر افتاده است. می توان در شمال مقبره بزرگ بازمانده هایی از آثار دوران هاتی ها را دید. براساس قدیمی ترین سند بدست آمده در بوغازکوی از دوران هیتیتها این بنا در سال ۱۸۰ قبل از میلاد بدست پادشاه شهر کوسارا آنیتا ویران شده است. اما براساس یک نامه ای بدست آمده از دوران هامورابی مدت کوتاهی پس از مرگ پادشاه آنیتا ، هیتیتها به منطقه هاتوشا آمده و اسم آنجا را براساس زبان خودشان هاتوشاش گذاشته اند.

۷- ایزنیک : شهر موزه میراث دوران هیلینستیک
نظیر تمام شهرهای دیگر هلنستیک ، ایزنیک نیز اثر طراح شهرها و معمار مشهور هیپودوموس است. ایزنیک در دوران گسترش مسیحیت جزو شهرهای پیشتاز محسوب می شود. این اثر تاریخی که در آنادولو جزو مهمترین آثار رومیاست مهمترین بنای باقیمانده از دوران بیزانس است که کلیسای محل جمع شدن ۷ مشاور سوفیا می باشد.

۸ – آسوس : ۲۰۰۰ سال بعد نیز پابرجاست و از آن استفاده می شود.
آسوس در فاصله ۴۰۰ کیلومتری استانبول ، ۳۰۰ کیلومتری بورسا ، ۲۷۰ کیلومتری ازمیر و ۱۰۰کیلومتری چاناک قلعقرار دارد.

۹- برگاما : قرار گاه نظامی برخی دورانها برگاما از استانبول ۵۵۰ کیلومتر ، از آنکارا ۵۳۰ کیلومتر فاصله دارد. میتوان از استانبول از طریق قایق و باندریها به آنجا رسید. فاصله باندریما تا بالیکسیر ۲۵۰ کیلومتر است .

 

تور استانبول

تور ترکیبی استانبول و آنتالیا 

پکیج تورهای ترکیه

پاسخ دهید