ar

اطلاعات توریستی ارمنستان

 راهنمای سفر به ارمنستان

نام بومی ارمنستان در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیان گذار افسانه ای ملت ارمنی و نتیجهٔ نتیجهٔ نوح پیامبر، گرفته شده است که بر اساس نوشتهٔ موسی خورنی، تاریخ نویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان گذاشت. زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.

ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است. ارمنستان در قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شو د. همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان، و در جنوب ایران و جمهوری خودگردان نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) می‌باشند.

دیدنیهای ارمنستان
یروان – پایتخت و بزرگترین شهر.

گیومری – دومین شهر ( استان شیراک)

وانادزور- سومین شهر ( استان لوری)

دیلیجان – رزورت جنگلی محبوب ملقب به “سویس کوچک” (استان تاووش)

جرموک – معروف برای آبهای معدنی آن که با حرارت زیاد خارج میشوند و میتوانند بعنوان اسپا استفاده شوند. پیستهای اسکی در حال ساخته شدن میباشند

تساقکادزور – پیست اسکی ارمنستان ( استان کوتایک ).

قره باغ – تنها راه دسترسی به قره باغ از طریق ارمنستان میباشد. ویزای قره باغ زیبا را میتوانید از نمایندگی آن در یروان، یا زمان ورود به استپاناکرت، مرکز آن بدست آورید.

ورود به ارمنستان

مرزهای باز ورودی ارمسنتان ، مرز هوایی آن و مرزهای زمینی با ایران و گرجستان میباشند.

ویزا

بازدیدکنندگان از کشورهای مستقل مشترک المنافع، و آرژانتین نیازی به ویزا برای ورود تا ۹۰ روز ندارند.

شهروندان ایران، استرالیا، کانادا، ژاپن، سنگاپور، آمریکا و جامعه اروپا، میتوانند در مرزهای ورودی ویزا دریافت نمایند. هزینه یک ویزای ۲۱ روزه ۳۰۰۰ درام (تقریبا ۸ دلار آمریکایی) میباشد. برای راحتی بیشتر دولت ارمنستان امکان e-Visa را ایجاد کرده است، که بوسیله آن اتباع تقریبا همه کشورها میتوانند برای دریافت ویزا بصورت آنلاین اقدام کنند.

اتباع افغانستان، بنگلادش، کامرون، مصر، عراق، نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سومالی، سریلانکا و سودان می بایست به نزدیکترین سفارت/کنسولی برای دریافت ویزا، قبل از ورود اقدام کنند.

برای راحتی بیشتر در فرودگاه زوارتنوتس خودپرداز و دکه صرافی برای به دست آوردن پول ارمنستان موجود است. ویزا باید با پول ارمنستان (درام) ابتیاع شود.

بوسیله هواپیما

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس، در ۱۰ کیلومتری غرب یروان، فرودگاه اصلی کشور میباشد. شرکت هواپیمایی ارمنستان، آرماویا میباشد، که مقاصد کشورهای مستقل مشترک المنافع، اروپا و خاورمیانه را سرویس میدهد. دیگر شرکتهای هواپیمایی نیز به این فرودگاه پرواز دارند ( هواپیمایی آسمان – ایران، هواپیمایی سوریه، بریتیش ایرویز،…. )

پروازهای بسیار زیادی از کشورهای مشترک المنافع توسط هواپیمایهای ایروفلوت، اس ۷، اورال و غیره انجام میشوند.

فرودگاه شیراک در گیومری، تعداد محدودی پرواز از روسیه را سرویس میدهد.

با قطار

روزانه یک قطار به تفلیس گرجستان حرکت میکند. بوسیله این قطار ارتباطات به ترکیه و آذربایجان مقدور میگردد.

با اتومبیل

ورود به ارمنستان با اتومبیل شخصی از ایران و گرجستان مقدور میباشد. مرزهای ترکیه و آذربایجان بسته اند. آژانسهای مسافرتی محلی میتوانند سفر به مرزها و تا تفلیس را تامین کنند. علیرغم اینکه این وسیله گرانتر از اتوبوس و قطار میباشد، معهذا سواری شخصی راحتتر و مناسبتر برای بازدید از اماکن دیدنی در طول مسیر میباشد.

 

راهنمای سفر به ارمنستان

با اتوبوس

خط مینی بوسرانی (مارشروتکا) مابین یروان و تفلیس دایر میباشد. بوسیله این خط همچنین میتوانید به شهر آلاوردی سفر کنید (نزدیکترین شهر به دیرهای هاقپات و ساناهین ) .

روزانه اتوبوسهای مدرنی در مسیر تهران – یروان فعالیت میکنند. برای قیمتهای دقیق میتوانید با آژانسهای مسافرتی تماس حاصل کنید. حمل و نقل عمومی از مرزها بسیار ضعیف میباشد. در طرف ارمنی باید با تاکسی و پیاده ۸ کیلومتر از مرز به طرف مغری بروید و سپس با مینی بوسهای (مارشروتکا) مغری به کاجاران، یا کاپان بروید و از آنجا با تعویض مارشروتکا به یروان بروید. معمولا مارشروتکاهای به مقصد یروان صبح زود حرکت میکنند و اگر به آنها نرسید فقط با اجاره تاکسی میتوانید به یروان مسافرت کنید. در طرف ایرانی نزدیکترین ترانسپورت عمومی در ۵۰ کیلومتری غرب در شهر جلفا موجود میباشد، بنابراین اجاره تاکسی تنها امکان میباشد. مرز معمولا شلوغ نمیباشد، بنابراین معمولا تنها مسافر تاکسی خواهید بود. دانستن فارسی، ارمنی و یا روسی کمک زیادی میکند.

ارز

ارز ارمنستان به نام “درام” میباشد و مخفف آن AMD (Armenian Dram) است . درام همه جا پذیرفته میشود و علیرغم اینکه درام تنها ارز رسمی است ، اغلب در معاملات بزرگ دلار هم پذیرفته میشود. دلار، یورو و روبل در همه صرافیها قابل تبدیل میباشند. ریال ایران در شبکه سوپرمارکتهای ساس قابل تبدیل است. صرافیها کمیسیون نمیگیرند و قیمتهای ارز کاملا رقابتی میباشند. عابر بانکها (ATM – Bankomat) شبکه وسیعی در شهرهای بزرگ حتی خارج از یروان دارند، کارت شما باید دارای سیستمهای بین المللی از قبیل مستر کارد یا ویزا و امثالهم باشد. کارت شتاب بانک ملت در شعبه بانک ملت یروان فعال میباشد. کارتهای کردیتی هنوز گسترش زیادی ندارند. نرخ ارز را میتوانید هر روز در آدرس اینترنتی بانک مرکزی ارمنستان http://www.cba.am و یا

http://armuniversity.com/fa/practical-information/daily-news/50-2010-05-28-08-43-35.html

ملاحظه کنید.

پاسخ دهید